teisipäev, 11. august 2009

2009

No vaat selle aasta kevad algas kehvasti. Kõigepealt hakkas mul potis olev pukspuu kehtlaselt heledaks minema. Ja lõpuks oligi täitsa valge. Mis tal viga võis olla või mis täpselt ei meeldinud ei teagi. Varasematel aastatel oli ta mul keldris talvitunud, aga kuna selle aasta talv oli nii soe siis lükkasin ta lihtsalt maja äärde. Kas siis nüüd päike või mis. Igatahes kui ta juba täitsa valge oli võtsin ta potist välja, lõikasin pealt väga tugevalt tagasi ja juuri ka ja istutasin ümber. Aga paremaks ei läinud asi teps mitte, kui enne olid vähemalt varred elus siis nüüd kuivas kõik ära. Väga kahju oli. Aga siis läks veel hullemaks kui mu imekena eelmisel aastal soetatud kaljukadakas pruunikaks hakkas tõmbuma. Alguses arvasin ka et äkki päike teeb liiga. Aga mingi hetk oli kogu puu pruun mis pruun ja selleks ajaks olin suutnud ka interneti sügavustest leida info et kadakatele ei pidavat meeldima lumerohked soojad talved ja et kevadel oleks pidanud kohe pritsima hoolega. No tore jah! Oi, ma olin ikka täitsa lohutamatult õnnetu. Kadaka kaevasin välja ja tirisin ta maja taha ning hakkasin siis tagantjärgi hoolega pritsima. Ei miskit muidugi. Selle info leidsin ka alles pärast et kadakatel ei ole uinuvaid pungi, seega mis läinud see läinud. 19.04.2009

03.06.2009

Aga üks suur üllatus oli ka. Rohisin nimelt heki alust kui äkki jäi kätte jaapani humala taim, nii 50 cm pikkune!? Tõeline üllatus, kuna jaapani humalid sai ju heki vahel kasvatatud mingi 5 aastat tagasi ja pealegi meie oludes tegu 1 aastase taimega. Kuna ta juurega välja tuli siis lõikasi pealt tagasi ja istutasin ta maja taha veetünni äärde. Tükk aega põdes ja ei teinud nägugi et elus on aga siis hakkas ikka ronima.

Ja veel üks selle aasta üllataja! Hakkas lõpuks õitsema :) Aga õis oli lahti vaid 3 päeva, siis õienupp enam lahti ei tulnud, oli vee peal kinniselt veel nii 3 päeva ja siis kadus vee alla. Vaat ei teagi nüüd et kas nii peabki olema..
Tundmatu tegelane. Ostsin Luua metsanduspuukoolist, müüja nime ei teadnud.


Roosi kaarega on aga lood nii et mingi hetk jäin mõttesse, et misjaoks oli küll mul vaja valgeid roose ja valgeid elulõngu koos kasvatada?! Niisiis muretsesin sinna poole kus elulõng oli kohe esimesel aastal välja läinud sinise elulõnga ja natuke aega hiljem leidsin veel ühe sinise mida mul ilmtingimata vaja oli ja kuna talle kohta ei leidnud sai kaks sinist kõrvuti pandud. Niisiis on kaare peal nüüd ka `Kiri Te Kanawa` ja `Blue Light`.Loodetavasti ei ole tegu mingite nõrgukestega ja nad ikka kenasti kasvama lähevad. Topeltõielist tahaks väga õitsemas näha!!!Vasakul olev kopsurohi on sel aastal vägevalt laienenud, kevadel õitses kui meeletu :). Sinine mis liiliate tagant paistab on käoking, nädal aega tagasi istutatud. Enne seda oli seal põõsasmaran (istutatud sinna 2003) aga ta oli nii meeltult suureks kasvanud et kippus teisi lilli enda alla ära peitma. Tavaliselt küll lõikasin teda kevadeti aga siis jäi jälle õitsemine kole hiljaks. Seega kolisin ta hoopis maja taha. Ega ta sellega küll rahul ei olnud, kohe mitte üks raas. Nojah, eks see maja taganune ole üldse üks paras peavalu, seal ju mulda vaid väike kübemeke ja all puha killustik, seega juba istutamise ettevalmistus võtab meeletu aja. See killustiku välja toksimine. Maran sai tugevalt tagasi lõigatud aga kipub ikka kuivamise märke näitama. Loodetavasti kosub ikka.

Ja selle peenraga tahan ka muudatust teha. Nendest oranzidest liiliatest edasi on mul igal aastal ca 2 m osa kus on suvelilled. Enamasti suvedaaliad ja seal vahel igal aastal erinevad tegelased. Aga suvelilledega on see häda et iial ei tea milline see suvi tuleb. Näit sel aastal mul kosmosed veel ei õitse ja daaliad alles alustasid!?! Seega on mõte panna sinna lursslilled ja nende ette kas lavandel või metssalvei. Kui kuskilt vaid neid taimi saaks, see on juba hoopis teine teema.


Siin kõrkjate juures, bergeeniumi taga, oli siis enne kaljukadakas. Praegu on tühi koht. Tahaks kangesti uut kadakat asemele......See väike puuke on jaapani sirel. Kui ta nüüd kasvama läheb ja kosub siis on plaan tema taga olev jasmiin maha võtta. Esiteks see et tema taga olev jugapuu hekk on üliväike ja niru ja teiseks see et jasmiini peab suve jooksul mitu korda pügama et ta ikka kena oleks ja siis on seda lehe massi ja oksa risu nii meeletutes kogustes ja meil lihtsalt ei ole seda mitte kuskile panna. Ja kole on see jasmiin ka.


Parukapuul on ka miski hinge või muu häda küljes. Tavaliselt on nii et talvega külmub ta maapinnani ära aga kevadel hakkab kohe suure hooga kasvama ja ühel aastal olid oksad lausa üle 2 m kõrged. No sel aastal on see kasv aga ikka .....


Ees potis puismailane (Hebe) , soetasin eelmise aasta sügisel. Talvitus mul keldris. Suvel õitses pikalt, ilusad väiksed sinised õied olid.

Naabri aed. See siis ongi see naabri poolne aia osa mida me kangesti endale tahame st kuni kasvuhooneni. Lammutaks need putkad maha ja ......
Inglitrompet - õis on lõheroosat värvi.
Nüüd siis juba september käes ja vähemalt minu jaoks on sügis juba paar nädalat kohal. Puud on ka kollased ja lehed langevad ja muru on lootusetult märg kogu aeg ja niita ei kannata. Uh, ja mind on haaranud sibullillede vaimustus - JÄLLE! Esimesel aastal oli ka see pisik sees ja siis sai kokku ostetud igasugu tulpe ja üks mesilauk, viimane küll kasvama ei läinudki ja siis need imekenad kollased püvililled mis mul kordagi õitsenud ei ole, kuigi istutades mõõtsin lausa mõõdulindiga et saaks ikka õigele sügavusele. Aga jah, kohe kohe peaks saabuma kuldlaugud ja mihhailovski püvilill ja kõigi eelduste kohaselt veel ka
1.Allium stipitatum 'Mount Everest’
2.Erythronium 'Pagoda’
3.Juno bucharica 'Bicolored’
No ma vähemalt loodan st viimased peaks tulema, Sulev Savisaare käest aga ta vastas mu kirjale et kas neid on veel võimalik tellida lihtsalt et on küll. Loodetavasti see mu kiri käis ikka tellimuse alla mitte et peaksin sama jutu uuesti saatma muutes ära vaid sõnad et kas saaks tellida sõnadega ma tellin. Lursslille ja midagi sinist ei ole ikka saanud. Aga praegu ei ole veel koht ka vabanenud kuna daaliad õitsevad kenasti, kollane kosmos ka aga see kõrge ei ole seniajani suvatsenud õitsema hakata :( Siit ka siis põhjus miks see peenraosa ümbertegemisele läheb, meie suvi on selle jaoks ikka liiga lühike!
16.09 Nii, täna saabusid siis kuldlaugud ja mihhailovski püvilill :) Imetore aga vaat ei teagi nüüd mis täpselt edasi teha, st kui teaks et need teised mugulad ka saabuvad siis ootaks veel ja nagunii kavatsen nad panna sinna suvelillede peenrasse aga kuna öökülm veel olemata (ja see ju iseenesest tore) siis on seal praegu paras dzungel. Näis, nii 2-3 nädalat kannatab ju vast veel oodata küll.

18.09 Täna ei suutnud ma poes vastu panna ja ostsin kuldlauke juurde..Koha mõtlesin ka juba neile valmis - kadaka esine kus praegu on mägisibulad, viimased paigutan lillepeenrasse ümber. Ja siis jäid veel silma hilistulbid..ilusad olid. Kunagi on mul need isegi olnud, praegu suutsin vastu panna aga samas on hinge peal, näis..

25.09 Täna saabus siis 30 rebas-püvilille sibulat! Tegelikult ostsin nad mihhailovski püville pähe aga ei ole hullu, nagunii on mind tabanud püvilillede hullus. Väga tahaks saada veel häbelikku püvilille!!!!

02.10 Hakkasin aimaa kaevamisega pihta, enda aias oleks muidugi ka teha päris palju aga see lõputu vihm üldse ei kutsu tegutsema ja nii võtsingi aiamaa hoopis käsile. Aga reedel ju sadas iga natukese aja tagant rahet ja nii sain päris tugeva seljamassaazi osaliseks.

03.09 Esimene öökülm siis ka lõpuks platsis. Hommikul kell 7 tassisin kiiresti puismailase tuppa aga kõik teised said küll külmast võetud. Näis siis mis ja kas inglitrompetist järgi jääb. Õhtul sai ta sisse veetud ja siis oli ta küll täitsa lontis ja lemmaltsilt jäi ka sel aastal pistikud võtmata. Peab ennast ikka käsile võtma ja sibulad maha ära panema. Müüsin siis 20 rebas püvilille sibulat ka maha.
05.10 Saabuski siis ka Sulev Savisaare pakike. Kurb oli aga see et 5-e koerahamba asemel oli 1 (ta ise väitis et sellest ei ole midagi et pidi kiiresti paljunema) ja 2-e valge kõrge laugu asemel oli ka 1 ja junosid oli ka 1. Seega kõiki mugulaid oli 1! :( Ja õues sajab lakkamatult paduvihma nii et mul ei õnnestunud neid täna maha panna. Aga kui homme vähegi kannatab tuleb see asi ära teha.

09.10 Sain oma sünnipäevakingituse kätte ja selleks oli imekena kaljukadakas! Ja veel hiina siidpöörise - Miscanthus sinensis 'Zebrinus' ja lursslille - Cimicifuga simplex 'White Pearl' (Actaea simplex)Hommikul ärgates avanes siis selline vaatepilt. Mingid eriti ebanormaalsed tegelased olid sellise teoga hakkama saanud.
Esimene lumi 12.10

Jõulud

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar